fbpx

Op. Dr. Gülay Boztosun

Göz Kapağı Estetiği

Operasyon Hakkında

Göz Kapağı Estetiği

“İhtiyaçlarınızı karşılamak için her zaman elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz”

BLEFAROPLASTY, GÖZ ALTI TORBALARI, GÖZ KAPAĞINDA DÜŞME (PİTOZİS)

GÖZ YÜZÜMÜZDE EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN VE KENDİMİZİ İFADE ETTİĞİMİZ EN ÇARPICI ALANDIR. İLK KARŞILAŞMADA, İLK GÖRÜŞMELERİNDE KARŞIDAKİ KİŞİLERİN SİZE OLAN DAVRANIŞLARINI TAMAMEN DEĞİŞTİRECEK KADAR ETKİLİDİR; “GÖZLER HER ŞEYİ ANLATIR” SÖZÜ PEK ÇOK ŞARKIYA VE ŞİİRE DE KONU OLMUŞTUR.

GÖZ ETRAFINDA OLUŞAN YAŞLANMA BULGULARI YÜZÜMÜZDE FARK EDİLEN ALANLARIN BAŞINDA GELİR VE GÖZ ÇEVRESİNDE YAŞLANMA İLK OLARAK GÖZ ALTINDA BULUNAN YAĞ DOKUNUN KAYBI İLE BAŞLAR. DAHA SONRA ÜST GÖZ KAPAKLARINDA DÜŞME, SARKMA BAŞLAR. AYNI ANDA ALT GÖZ KAPAKLARDA DA DÜŞME DEVAM EDER VE GÖZ ALTI TORBALARI İLE YAŞLI GÖZ ÇEVRESİ MEYDANA GELİR. GÖZ YÜZÜN TAM ORTASINDA YER ALDIĞI İÇİN SADECE GÖZ ETRAFI OPERASYONU İLE KAŞ VE GÖZ KUYRUĞU GİBİ ALANLARIN DÜZELTİLMESİ SAĞLANAMAYABİLİR, BU DURUMDA ALIN GERME, ORTA YÜZ GERME, BELKİ SADDECE İPLE ASKILAMA VE/VEYA DOLGU MADDESİ GEREKEBİLİR. İLK MUYANEDEN SONRA SİZE GEREKLİ OLAN İŞLEMLER İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ VERİLECEKTİR.

GÖZ KAPAĞI OPERASYONLARI SADECE ESTETİK AMAÇLI DEĞİLDİR; ÜST GÖZ KAPAĞINDAKİ DÜŞMEYE BAĞLI KAPAKTA KAŞ – DERİ VE DERİ ALTINDAKİ YAĞ DOKUDAN OLUŞAN AĞIRLIK İLE ZAMANLA KAPAK KALDIRILAMAZ, GÖZ KAPAĞINI KALDIRMADA ZORLANILDIĞI İÇİN SÜREKLİ KAŞLARLA BİRLİKTE KALDIRMA SONUCUNDA BAŞ AĞRISI, YORGUNLUK, SİNİRLİLİK, UZUN SÜRE KİTAP GAZETE OKUYAMAMA, TELEVİZYON SEYRETMEDE ZORLANMA, UYUKLAMA GİBİ ŞİKAYETLERE NEDEN OLUR. KAPAK DÜŞÜKLÜĞÜ DAHA İLERİ EVRELERDE PUPİL DENİLEN GÖRMEMİZİ SAĞLAYAN ARALIĞI KAPATTIĞI İÇİN GÖRME DE ZORLANMAYA NEDEN OLUR.

AYNI ŞEKİLDE ALT KAPAKTA OLUŞAN TORBALAR ZAMANLA ÇOK İNCE ZAR GİBİ OLAN ALT KAPAK DERİSİNİ AŞAĞI ÇEKER EKTROPİYON DENİLEN GÖZ KENARININ DIŞA DÖNDÜĞÜ RAHATSIZLIĞA NEDEN OLUR. EKTROPİON GÖZDE KURULUK, KERATİT VE HATTA KÖRLÜĞE NEDEN OLUR.

GÖZ KAPAĞI OPERASYONU, BLEFAROPLASTİ HASTA OTURUR POZİSYONDA İKEN PLANLARAK LOKAL ANESTEZİ ALTINDA BAZEN SEDASYONLA BU PLANA UYGUN YAPILIR. GÖZ ETRAFINDAKİ SARKMALAR KAŞ VE ALIN DERİSİNDEKİ SARKMALARLA BERABER OLABİLİR BU DURUMDA “KAŞ KALDIRMA” “ALIN GERME” OPERASYONLARI ± BLEFAROPLASTİ OPERASYONUNA EKLENEREK MÜKEMMEL SONUÇ ELDE EDİLİR. ÜST KAPAK KESİSİ KAPAKTA MEVCUT KATLANTI ALANINDAN GİRİLEREK (SONUÇ İZ 6 AY SONRA ESKİ ÇİZGİNİN YERİNİ ALARAK GÖRÜNMEZ), ALT KAPAK KESİSİ İSE TAM KİRPİK ALTINDAN YAPILIR. ARDINDAN BERABERİNDE KAS İÇEREN DERİ EKSİZYONU, GEREKİRSE YAĞ DOKU EKSİZYONU YAPILIR DAHA SONRA CİLT ALTINA KONULAN DEVAMLI VE GÖRÜNMEYEN DİKİŞLERLE DERİ KAPATILIR. BU DİKİŞLERİ ALMAYA GEREK YOKTUR.

GAYET NORMAL GÖRÜNÜMDEKİ KAPAKLAR İLE GÜNDELİK HAYATTA DÖNEBİLİR. NADİREN DE OLSA MORLUK OLUR VE ORTALAMA 5-7 GÜN SONRA KAYBOLUR.

Sorunuz mu var?

Uzman doktorumuzla hemen iletişime geçin