fbpx

Op. Dr. Gülay Boztosun

Yüz Germe Operasyonları

Operasyon Hakkında

Yüz Germe Operasyonları

“İhtiyaçlarınızı karşılamak için her zaman elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz”

ORTA YÜZ VE ALIN GERME

Yüzün gözler dahil yanak, dudak etrafını ilgilendiren sarkmalarda çene altı-gıdı olaya katılmadığında tercih edilir.Daha çok deri elastikiyet kaybı ile birlikte görülür, aşırı güneşe maruziyet ve sigara kullanımı gibi faktörlerde varsa derideki yaşlanma belirtileri daha da belirgin olur. Ama sadece bu etkenler değil yerçekiminin etkisiyle yüzdeki deri ve kas tabakasında bir sarkma ve gevşeme meydana gelir.
Yine kişinin yaptığı ile paralel olarak kullandığı mimikler oluşan derin çizgiler yaşlanmayı daha da derinleştirir. Yaşla birlikte kemiklerde meydana gelen zayıflama ve özellikle çene kemiğinin küçülmesi üzerindeki cilt artık bol geleceği için durumu kötüleştirir. Yüz germe işlemini anlatmadan önce yüz ve boyun bölgesini üçe bölerek yüz yaşlanmasının sonuçlarını incelemekte fayda vardır.

Yüzde orta kısma baktığımızda hem yanaklardaki yağ miktarının yaşla birlikte azalması sonucu hem de bu yağ yastıkçıklarının cildi taşıyan mimik kasları ve deri ile birlikte aşağı doğru sarkması sonucu genç yüzde belirgin olan yanaklar ve elmacık kemikleri bölgesi basık ve hatta çukur bir hal alır. Burnun her iki yanından başlayıp ağız çevresinden aşağı doğru inen katlantılar derinleşir. Ağız çevresinde çepeçevre dudaklara dik çeneye doğru sarkma çatlaklar oluşur.
Alın ve kaşlar yüzdeki yaşlanmanın ilk habercileridir gözlatında morluklar 20’li yaşlarla başlar, daha sonra st göz kapağı kaşda düşme oluşur, mimiklerin kullanım sıklığı ile “kaz ayakları” dediğimiz gözün dış kısmındakı çizgiler oluşur, alında ve kaşlar arasında dik çizgilenmeler oluşur. Daha çok alt kapakta olmak kaydıyla yağ yastıkçıklarında toplanma ve sarkma olaya eşlik eder ve yaşlı yüz oluşur.

Alın germe operasyonunda pek çok farklı teknik olmasına rağmen genellikle saçlı deri içinden kesilerek izlerin görünmemesi sağlanır. Artık teknolojik gelişmeler ile kesiler daha kısa olmaktadır. Genellikle ortayüz germe ameliyatı esnasında bu ameliyatta eklenmektedir. Detayları kaş asmayla birlikte anlatılmaktadır. (Kaş asmaya bkz.)

Orta yüz ameliyatları gözlerle ağız arasındaki, yanakları ve elmacık kemiklerini de içeren bölgenin gençleştirilmesi için yapilir. Gençlerde dolgun olan yanaklar ve elmacık kemikleri çevresi yaşla birlikte düzleşir. Orta yüz kaldırma ameliyatında amaç orta yüzü taşıyan mimik kasları ve derinin toplu halde yukarı doğal yerine doğru taşınmasıdır. Bu şekilde yanaklar dolgunlaşır ağız çevresindeki derin kırışıklıklar kaybolur ve yüz yorgun ifadeden kurtulur. Bu işlemin yapılması için alt göz kapağı ve kirpikler arasından iz bırakmayacak bir hat boyunca kesilir. (Aynı yerden alt göz kapaği gençleştirme ve gözaltı torbalarının alınması ameliyatı aynı seansta yapılabilir) Buna ek olarak saçlı deride iz bırakmayacak ufak kesiler yapılabilir. Endoskopi kullanılarak da yapılabılmektedir.

Ameliyatsız yüz askı teknikleri de kullanılabilmektedir. Bunlar ameliyat kadar etkili ve kalıcı sonuçlar sağlamasa da ameliyattan çekinen hastalar için kısmı bir iyileşme sağlamaktadır. Bu amaçla özel üretilmiş cerrahi askı iplikleri (aptos) sadece küçük delikler açılarak orta yüz bölgesine yerleştirilir. Etkisi bir buçuk iki yıl kadar olabilir. Ameliyat ile orta yüz estetiği ise kalıcıdır ama yaşlanma ameliyat bittikten sonra da devam eden bir süreçtir ve etkileri uzun zaman içinde ortaya çıkacaktır.

Sorunuz mu var?

Uzman doktorumuzla hemen iletişime geçin